Product Details:
| Lift Type | Passenger |
| Capacity | 6 Persons |
| Speed | 1 m/s |
| Brand | HUNDA |
| Drive Type | MRL |
| Application | Commercial |
| Door Type | Auto Center Opening |
| Max Persons | 13 |
| Control Type | Simplex |
| Cabin Finish | Mirror SS |
| Machine Room | MRL |
| Automatic Rescue Device | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Max Persons/Capacity | 8-10 persons |
| I Deal In | New Only |
| Installation Provided | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| I deals in | new |
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Handrail | Provided |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| location | Chennai |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Brand | Hunda |
| Maximum speed | 0.65 m/sec to 2 m/sec |
| AMC/After Sales Service | Provided, Provided |
| Cabin Finish | Stainless Steel |
| Warranty | 12 months |
| Drive Type | AC |
| Drive Technology | Geared Traction |
| Signalization | Simplexing |
| Door Style | Automatic |
| Number of Floors | 0-5 Floors |
| Max Load | 272 - 1768 Kg |
| Max Rise | 60 m |
| Material | Mild Steel |
| Machine Room | Required |
| I Deal In | New Only |
| Installation Provided | Yes |
| Max Person | 4 - 26 Persons |
Relying on our expertise in this domain, we are into offering Apartment Elevator.
We “Hunda Lifts” are involved as the manufacturer and trader of Electrical Elevator, Electric Lift, Elevator Accessories and more. Also, we hold specialization in rendering Elevator Maintenance Service and more.