We are a most trusted name among the topmost companies in this business, involved in manufacturing Electrical Elevator. This Electrical Elevator has sturdy construction.
Product Details:
| Lift Type | Passenger |
| Capacity | 6 persons |
| Speed | 1 m/s |
| Brand | HUNDA |
| Drive Type | MRL |
| Application | Residential |
| Door Type | Auto Telescopic |
| Max Persons | 6 Persons |
| Control Type | Simplex |
| Cabin Finish | MS Painted |
| Machine Room | MRL |
| Installation Provided | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity (Persons) | 4 Persons |
| Number of Floors (Stops) | G+3 |
| Lift Type | Passenger Lift |
| Drive Type | Traction - Gearless |
| Maximum Load (Weight) | 408 kg (6P) |
| Door Operation | Automatic |
| Lamp | Hunda |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Maximum speed | 0.5 - 2 m/sec |
| Warranty | 12 Months |
| Door Style | Automatic |
| Maximum Person | 04 - 26 Persons |
| Max Load | 272 - 1768 Kg |
| Max Rise | 60 m |
| Number of Floors | 2 - 20 Floors |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Drive Type | Geared Traction |
| Brand | Hunda |
| Cage Type | MS Cage |
| Lifting Height | 50 m |
| Door Type | Collapsible Gate |
| Application Industries | Self storage, Factories, Warehouses |
| Warranty | 12 Months |
| Control Type | Push Button |
| Entry Type | Single Entry |
| Overloading Alarm | Available |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Installation Provided | Yes |
| Number of Floors | 1-4 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load Capacity | 1000 kg (1 Ton) |
| Lifting Height | 30 m (100 ft) |
| Lift Type | Hydraulic |
| Platform Size | 2500x2500 mm |
| Number of Floors | 1-4 |
| Application Industries | Warehouses, Factories |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Mast Configuration | Double Mast |
| Warranty | 12 Months |
| Door Type | Collapsible Gate |
| Power Source | Three Phase |
| Installation Area | Indoor |
| Maximum speed | 0.5 m/sec |
| Maximum Rise | 60 m |
| Maximum Load | 500 - 5000 Kg |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Application | Passenger |
| Load Capacity | 450 kg |
| SS Grade | SS 304 Hairline |
| Drive Type | Gearless Traction |
| Door Type | Automatic |
| Max Persons | 4 TO 26 PERSONS |
| Cabin Material | Hairline Finish |
| Warranty | 12 Months |
| Maximum Load(kg) | 272 - 1768 Kg |
| Speed | 1 m/s |
| Ceiling Type | Simple |
| Handrail | Single |
| Max Speed | 0.5 - 2 m/sec |
| Brand | Hunda |
| Max Rise | 60 m |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 4 persons |
| Cabin Shape | Full Round |
| Drive Type | MRL |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Door Type | Manual Glass Door |
| Installation | External |
| Max Load | 272 - 1768 Kg |
| Max Persons | 4 - 26 Persons |
| Brand | Hunda |
| Maximum Rise | 0-5m |
| Application | Showroom |
| Warranty | 12 Months |
| Cabin Finish | Glass With SS |
| Speed | 1 m/s |
| Door Style | Automatic |
| Number of Floors | 2 - 20 Floors |
| Maximum speed | 0.5 - 2 m/sec |
| Installation Provided | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Brand | Hunda |
| Capacity | 1020 Kgs |
| Installation | Provided |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Application | Stretcher Lift |
| Operating Height | 3 to 10 Floors |
Keeping the diverse requirements of customers in mind, we are instrumental in providing Hospital Stretcher Elevator.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Brand | Hunda |
| Maximum speed(m/s) | 0.5 - 2 m/sec |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Warranty | 12 months |
| Max Load | 272 - 1768 Kg |
| Number of Floors | 2 - 20 Floors |
| Max Rise | 60 m |
| Machine Room | Required |
| Max Person | 2 - 26 Persons |
The provided lifts are highly used in residential buildings. Offered lifts are manufactured utilizing best grade components and innovative technology under the instructions of our talented professionals. These lifts are thoroughly tested on different quality parameters by our quality controllers to ensure their long service life. Moreover, we provide these lifts to our clients in various technical specifications.