Banking on the skills of our qualified team of professionals, we are involved in manufacturing Electric Lift. This Electric Lift has excellent shear strength.
Product Details:
| Lift Type | Passenger |
| Capacity | 6 persons |
| Speed | 1 m/s |
| Brand | HUNDA |
| Drive Type | MRL Traction |
| Application | Hospital, Mall, Commercial, Residential |
| Door Type | Auto Center Opening |
| Max Persons | 4 - 26 Persons |
| Machine Room | MRL |
| Power Source | Electric |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Cabin finish | Stainless Steel |
| Number of Floors | 2-12 Floors |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Lift Type | OFFICE |
| Speed | 1 m/s |
| Drive Type | MRL Traction |
| Capacity | 6 Persons to 26 persons |
| Brand | Hunda |
| Shaft Size | 1800x1500 mm (6x5 ft) |
| Door Type | Auto Center Opening |
| Number of Floors | 2 - 20 Floors |
| Machine Room | MRL |
| Maximum Load(kg) | 272 - 1768 Kg |
| Warranty | 12 Months |
| Control Type | Simplex |
| Cabin Material | SS Hairline |
| Application | Commercial |
| Installation and Maintenance Services Required | Yes |
| Maximum speed | 0.5 - 2 m/sec |
| Maximum Rise | 60 m |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Door Operation | Automatic |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Door Type | Centre Opening |
| Door Width | 800 mm |
| Drive Technology | Gearless Traction, Geared Traction |
| Door Height | 2000 mm |
| Glass Thickness | 8 mm |
| Max Load | 4-8 persons |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Finish | Hairline SS |
| Application | Home Lift, Passenger Lift |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Brand | Hunda |
| Installation Provided | Yes |
| Number of Floors | 0-5 Floors |
Product Details:
| Capacity | 4 Persons |
| Drive Type | Traction (MRL) |
| Number of Floors | 2 - 20 Floors |
| Door Operation | Automatic |
| Machine Room | Machine Room Less |
| Elevator Style | Glass Cabin |
| Max Persons | 4 - 26 Persons |
| Brand | Hunda |
| Power Supply | Three Phase |
| Door Type | Center Opening |
| Special Features | ARD, Voice Annunciator, IR Door Sensor |
| Max Load | 272 - 1768 Kg |
| Warranty | 12 months |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Maximum speed(m/s) | 0.5 - 2 m/sec |
| Maximum Rise | 60 m |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Platform Size | 2200×1200 mm |
| Door Type | Automatic |
| Drive Type | MRL |
| Speed | 1 m/s |
| Machine Room | MRL |
| Maximum Rise(m) | 60 m |
| Maximum Load | 2000 kgs |
| Cabin Material | Stainless Steel |
| Door Style | Automatic |
| Usage/Application | Hospital use |
| Maximum speed(m/s) | 0.5 - 2 m/sec |
| Application | Hospital |
| Capacity | 13 passenger to 26 passenger |
| Brand | Hunda |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Load Capacity | 450 kg |
| SS Grade | SS 304 Mirror |
| Drive Type | AC |
| Usage/Application | Res/Comm/Fact |
| Door Type | Automatic |
| Shaft Size | 1500 X 1500 |
| Application | Passenger |
| Door Style | Automatic |
| Max Persons | 6 to Customized |
| Installation Provided | Yes |
| Automatic Rescue Device | Yes |
| Power Source | 3 Phase Reqd |
| Voltage | 440 V / AC |
| Ceiling Material | SS Hairline Finish |
| Flooring Material | PVC (or) Granite Flooring |
| Maximum Elevators In Group | Any Number |
| Hoistway Size | 1500 X 1500 |
| Signalization | Simplexing |
| Area Of Cabin | 6 Passenger Cabin Area as per IS |
| Features | Touch,RFID & Finger Print Access,CCTV |
| Warranty | 12 Months |
| Cabin Finish | Stainless Steel |
| Machine Type | Geared |
| Model Name/Number | Alx Classic |
| Machine Room | Without Machine Room |
| Number Of Floors | 2 to Customized |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: