Product Details:
| Capacity | 6 persons |
| Speed | 1 m/s |
| Application | Residential |
| Control Type | Simplex |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 4 Persons |
| Drive Type | Traction (MRL) |
| Number of Floors | G+2 |
| Brand | Johnson |
| Door Operation | Automatic |
| Machine Room | Machine Room Less |
| Elevator Style | Glass Cabin |
| Door Style | Automatic |
| Cabin Finish | Stainless Steel, Glass |
| Shaft Type | Metal Structure |
| Power Supply | Three Phase |
| Door Type | Center Opening |
| Special Features | IR Door Sensor, Voice Annunciator, ARD, Intercom |
| Country of Origin | Made in India |
We “Hunda Lifts” are involved as the manufacturer and trader of Electrical Elevator, Electric Lift, Elevator Accessories and more. Also, we hold specialization in rendering Elevator Maintenance Service and more.
Product Details:
| Drive Type | Traction (MRL) |
| Number of Floors | G+2 |
| Door Operation | Automatic |
| Elevator Style | Hydra |
| Door Style | Automatic |
| Shaft Type | Metal Structure |
| Power Supply | Three Phase |
| Door Type | Swing Door |
| Special Features | ARD, Voice Annunciator |
| Warranty | 24 months, 12 months |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 4 Persons |
| Max Persons | 6 Persons |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 408 kg |
| Stops | G+1 |
| Cabin Size | 700×900 mm |
| Door Type | Glass Swing Door |
| Installation | with structure |
| Cabin Finish | Glass |
| Max Persons/Capacity | 6 Persons |
| Brand | Hunda (German Products) |
| Door Style | Manual |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Technology | Hydraulic |
| Max Rise | 12 m |
| Max Load | 272 - 408 Kg |
| Warranty | 12 months, 24 months |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Maximum speed(m/s) | 0.5 - 2 m/sec |
| Signalization | Simplexing |
| Usage/Application | Residential |
| Area Of Cabin | 6 Passengers Cabin Maximum |
| Shaft Size | 1200 MM X 1200 MM |
| Drive Type | AC |
| Machine Type | Hydraulic Piston / Gear Less |
| Maximum Load | 450 Kgs |
| Maximum Speed | 0.50 Meter per Second |
| Number of Floors | 2 - 4 Floors |
| Maximum Rise | 10-15m |
| Max Person | 2 - 6 Persons |
Product Details:
| Drive Type | Hydra |
| Number of Floors | G+2 |
| Door Operation | Manual |
| Machine Room | Hydra |
| Elevator Style | Glass Cabin |
| Door Style | Manual, Automatic |
| Cabin Finish | Glass |
| Shaft Type | Metal Structure |
| Power Supply | Three Phase |
| Door Type | Swing Door |
| Special Features | Voice Annunciator |
| Warranty | 24 months, 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
| I deals in | new |
| Capacity | 4 Persons |
| Max Persons | 6 Persons |