Product Details:
| Capacity | 6 persons |
| Speed | 1 m/s |
| Application | Residential |
| Drive Type | MRL |
| Door Type | Auto Center Opening |
| Stops | G+3 |
| Control Type | Simplex |
| Cabin Finish | SS Hairline |
| Indicator Type | LED |
Otis Elevator Company passenger lifts are designed to deliver safe, efficient, and comfortable vertical transportation for residential, commercial, and industrial buildings. Known for advanced technology and reliable performance, these lifts feature smooth operation, energy efficiency, and modern aesthetics to suit diverse architectural needs. Equipped with cutting-edge safety systems, Otis passenger lifts ensure maximum user protection and compliance with international standards. Ideal for apartments, offices, malls, and hospitals, they offer customizable designs, low maintenance requirements, and long-term durability. With professional installation and service support, Otis lifts provide a trusted mobility solution for modern infrastructure across India.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Lift Type | SS DESIGNER |
| Speed | 1 m/s |
| Drive Type | MRL |
| Capacity | 6 persons |
| Shaft Size | 1500x1500 mm (5x5 ft) |
| Door Type | Glass Auto Door |
| Max Persons | 4 - 26 Persons |
| Number of Floors | 2 - 20 Floors |
| Warranty | 12 Months |
| Maximum Load | 272 - 1768 Kg |
| Control Type | Simplex |
| Cabin Material | SS Mirror |
| Application | Hotel, Mall, Residential, Commercial |
| Maximum speed | 0.5 - 2 m/sec |
| Maximum Rise | 60 m |
| Brand | Hunda |
Product Details:
| Capacity | 6 Persons |
| Brand | Otis |
| Usage/Application | Residential |
| Cabin Finish | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| location | chennai |
| duration | within a week |
| minimum order quantity | 1 |