Hunda Hydraulic Lifts
Leading Manufacturer of hunda hydraulic goods lift from Chennai.
Hunda Hydraulic Goods Lift
Approx. Price: Rs 8,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Platform Size | 3*3 to 15*15 |
| Capacity | 1 Ton |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Travel Height | 12 m |
| Usage | Warehouse |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Motor Power | 5HP to 20 HP |
| Fork Length | Max 40 Feet |
| Control Mechanism | Push Button |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Platform Type | Open Platform |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Hunda lifts |
A hydraulic goods lift, also known as a hydraulic freight elevator or cargo lift, is a vertical transportation system that uses fluid power to raise and lower a platform for transporting heavy loads. These lifts are commonly found in warehouses, factories, and distribution centers where vertical transportation of goods is needed.
Additional Information:
- Production Capacity: 10
- Delivery Time: 30 Days